Ga naar de hoofdinhoud

Case: Functionele obstructieve mictiestoornis bij een pup met hypermobiliteit van de urineblaas

Max, een mannelijke Lagotto Romagnolo van 12 weken oud, werd naar ons doorverwezen wegens aanhoudend nadruppelen van urine en een natte achterhand. Uit de anamnese bleek dat Max 's nachts droog bleef en zijn nest niet bevuilde, maar dat het nadruppelen pas optrad na een mictiebeurt. Opvallend was ook de langdurige en moeizame urinelozing, wat bijvoorbeeld atypisch is voor congenitale ectopische ureters.

Echografisch onderzoek

Een eerste echografisch onderzoek toonde een abnormale dilatatie van de bekkenurethra en hypoplasie van de prostaat. Er werd gedacht aan een anatomische afwijking zoals ectopische ureters, maar het klinisch beeld paste hier niet volledig bij. Om de urethrale anatomie functioneel in beeld te brengen, werd gekozen voor een fluoroscopisch contrastonderzoek. Hierbij werd een uitgesproken uitzetting van de bekkenurethra gezien, met een knik in de urethra ter hoogte van de bekkenomslag die leek te wijzen op een urethrale strictuur. Endoscopisch onderzoek met een flexibele ureteroscoop toonde echter geen strictuur of obstructief letsel.

Fluoroscopisch onderzoek

Bij het fluoroscopisch onderzoek tijdens spontane mictie bleek de blaas zich caudaal te verplaatsen, waardoor de urethra ter hoogte van de bekkenomslag mechanisch werd afgeklemd. Deze functionele obstructie leidde tot een verhoogde intravesicale druk, wat dilatatie van de urethra veroorzaakte. Dit fenomeen werd eerder beschreven bij jonge dieren, waar de buikwand en het ligamentaire ophangsysteem van de blaas nog onvoldoende steun bieden tijdens het urineren.

Gezien de afwezigheid van een anatomisch defect en het vermoeden van een mechanisch-fysiologische component, werd besloten tot een laparoscopische cystopexie. Tijdens deze procedure, uitgevoerd door onze chirurgen Joris en Vicky, werd de serosa van de blaaswand oppervlakkig ingesneden en de blaas onder lichte tractie tegen de linker buikwand gefixeerd na peritoneale incisie door middel van een intracorporale hechting.  Deze fixatie voorkomt caudale mobilisatie van de blaas tijdens mictie en reduceert zo de functionele afklemming van de urethra.

 

 

Opvolging

Tijdens de postoperatieve opvolging meldden de eigenaars een duidelijke klinische verbetering. Max vertoonde geen nadruppelen meer, de urinestraal was krachtiger en er waren vrijwel geen accidentjes meer in huis. Dit bevestigt onze voorlopige diagnose.

Deze casus illustreert het belang van een functionele evaluatie van de mictie bij jonge dieren met mictiestoornissen. Niet alle gevallen van nadruppelen zijn te wijten aan anatomische afwijkingen zoals ectopische ureters. In dergelijke specifieke gevallen kan een laparoscopische cystopexie een veilige en effectieve oplossing bieden, met minimale invasiviteit en uitstekende klinische resultaten.

Error

An error has occurred. This application may no longer respond until reloaded.